
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.5 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 48 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Bits | 16 |
| Turn-On Delay Time | 10.3 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Outputs | 16 |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Type | 3-State |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2626
Distributors
pcbx
Unit Price$1.47732
Ext.Price$1.47732
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.47732 | $1.47732 |
| 10 | $0.94470 | $9.44700 |
| 25 | $0.83869 | $20.96725 |
| 50 | $0.76351 | $38.17550 |
| 100 | $0.69506 | $69.50600 |
| 300 | $0.63145 | $189.43500 |
| 500 | $0.57366 | $286.83000 |
| 1000 | $0.48218 | $482.18000 |
| 3000 | $0.43923 | $1317.69000 |
| 5000 | $0.40010 | $2000.50000 |
